Bugün: 6.7.2020 - Pazartesi - saat: 12:54:47  

Mesajlar

Mail, mesaj, faks, mektup, telefon yoluyla veya yüz yüze sözlü olarak olumlu geri bildirimde bulunup çalışmalarıma destek veren sevgili okuyucularıma gönülden teşekkür ediyorum. Ayrıca kitaplarımı okuyarak başkalarına tavsiye eden değerli okuyucularıma da içtenlikle şükranlarımı sunuyorum...

 


Bugün
34
 
Toplam
260471
 
Aktif Ziyaretci  
2
  Kişi

TUNCER ELMACIOĞLU'NUN KİTAP SİTESİNE HOŞ GELDİNİZ!

Bilgece Yaşamak

Bilgece Yaşamak
 • Hayatta eğlencenin, içkinin, kumarın, uyuşturucunun, şehvetin, şöhretin, zenginliğin, makamın, politik gücün, akademik kariyerin... insanlara iç huzuru vermediğini öğrendim. Sürekli bunların peşinden koşan birçok insanın da iç huzurunun olmadığını biliyorum.
 • İnsanlar ancak bilgeleşerek huzurlu olabilirler!
 • Önyargısız okuyan kimselere bu eser yaşama sanatında çok yardımcı olacaktır. Biz, bu eserde yaşama sanatının inceliklerini okuyucularımızla paylaştık. Okuyucu, bu kitaptaki bilgilerin bir kısmını bile hayatına uygulasa, yaşama kalitesinde ciddi bir yükseliş olacaktır.
 • Bu kitabı öncelikle okuyucularımın gelişmesine yardımcı olmak amacıyla yazdım. Bence dünyada başka insanların gelişmesine katkıda bulunmaktan daha soylu bir uğraş yoktur. Pek çok insan gelişebilmek için yardıma ihtiyaç duyar. Bir eğitimci olarak inanıyorum ki gerçek aydın, yalnızca kendini geliştirmekle kalmaz, çevresindeki insanların gelişmesine de yardımcı olur. Gerçek şu ki insanların gelişmesine yardım ederseniz, onların geleceklerini aydınlatmış olursunuz!
 • Ülkemizde kişisel gelişim alanındaki telif eserlerin sayıca yetersizliği dikkatimi çekiyordu. Bu kadar önemli bir konuda piyasaya çeviri eserler hâkimdi. Kuşkusuz çeviri eserler de insanlarımızın gelişmesine önemli katkılarda bulunuyor. Ben de onlardan çok yararlandım; ancak kendi kültürümüze uygun yerli çalışmaların daha faydalı olacağı inancındayım. Bundan dolayı kendi kültürümüze uygun olan bu eseri hazırladım.
 • Bu eser yedi yıllık sistemli bir çalışmanın ürünü. Bu ürünün oluşmasına yakınlarım, candan akrabalarım, dostlarım, arkadaşlarım, öğrencilerim birçok insan bilgece davranışlarıyla katkıda bulundu. Onların hepsine en içten teşekkürlerimi sunuyorum.
 • Stephen Covey’in öngörüsüyle önümüzdeki bin yıl Bilgelik Çağı olacak. Bilgi Çağı büyük bir hızla Bilgelik Çağına dönüşüyor. Bu çağın öncüleri de Bilge insanlar olacaktır.
 • Malum hayatta en büyük kuvvet bilgidir.
 • Bilgelik; bilgili olmak, bilgiyi hayata uygulamak ve hayırlı işler yapmaktır. Bu tanıma göre, bilgeliğin birbirini tamamlayan üç temel boyutu bulunmakta. Birincisi, bilgili olmaktır. Bilgiyi genellikle okuyarak, gözlem yaparak, dinleyerek, soru sorarak elde ederiz. Hayatımız boyunca bu araçları kullanarak bilgimizi artırmaya çalışmalıyız. İkincisi, bilgiyi hayata uygulamaktır. Örneğin, sigara içmenin zararlı olduğunu bildiğimiz halde sigara içiyorsak, bilgiyi hayata uygulamıyoruz demektir. Yine bilgi, hile veya kötülük için uygulanırsa bu bilgelik olmaz. Üçüncüsü, hayırlı işler yapmaktır. Bu Allah’a ibadet etmekten tutun da dünyaya hizmet etmeye kadar çok geniş bir alanı kapsar.
 • O halde ancak bilgi edinerek, bilgiyi hayata uygulayarak ve hayırlı işler yaparak bilge olabiliriz. Bunun için de bilgece yaşamamız gerekiyor.
 • Bilgece yaşamak mutluluğun da anahtarıdır.
 • Çoğu kimse mutsuzluğunu dış faktörlere bağlar. Oysa mutluluk yolundaki en büyük engel insanın kendisidir. Öyleyse dış faktörleri bir tarafa bırakarak, kendi üzerimizde çalışıp olumsuz yönlerimizi düzeltmeye çalışmalıyız. Şayet çaba gösterirsek, Allah’ın bize bağışlamış olduğu iyi ve güzel yeteneklerimizi gün ışığına çıkarabiliriz. Unutmayalım ki yeteneklerimiz saklı tutmamız için değil; açığa çıkarıp geliştirmemiz için bize verildi.
 • Bilge insanın idealize edildiği bu kitabın temel amacı insanlarımızı bilgeliğe yönlendirmektir. Unutmayınız ki çaba gösteren her insan, bilgelik yolunda mesafe alabilir…
 • Büyük bir özenle güncelleyip yeniden düzenlediğim bu kitabın okuyucularıma faydalı olmasını diliyorum.